Et ve Süt Kurumundan et fiyatlarına zam

Besiciler artan maliyetler nedeniyle sıkıntı yaşarken Et ve Süt Kurumu (ESK) et kesim fiyatlarına zam yaptı.

Yerli hayvanda karkas kesim fiyatı 50 liradan 60 liraya, ithal hayvanda ise 48 liradan 58 liraya çıkarıldı.

Konyalı besici Hacı İyilik ise ESK’nın açıklamış olduğu kesim fiyatlarının Konya’daki et kesim fiyatlarının çok üstünde olmadığını söyledi. İyilik şunları dile getirdi:

“Girdi maliyetlerimize göre kesim fiyatının 70 lira olması gerekiyordu. Hem ESK’ya et satsak bile bize parasını 3 ay sonra ödüyor"

Karkas Nedir, Ne Demektir?​

Karkas kasaplık olan hayvanların tekniğine uygun bir şekilde kesilerek, kanı akıtılıp, sonrasında iç organlarının ve iç yağlarının çıkarılarak elde edilen gövdeye verilen isimdir. Karkas etlerde baş ile ayaklarda bulunmaz. Bu kısımlar da ayrılmaktadır.

Karkas et terimi, bir hayvanın kesiminin ardından iç organlarının çıkarılarak sadece et kalmasına verilen isimdir. Karkas et üzerinde sadece yağ, kas, deri, kan damarı, sinir kısımlarını bulunmaktadır. Bu şekilde olan etlerin tümü karkas et olarak isimlendirilmektedir.

Karkas Et Nedir, Normal Etten Farkı Nedir?

Karkas et, kesilen hayvanın iç organlarının çıkarılıp sadece gövde kısmının kalmasıdır. Sığırlar kesilip karkas etler elde edildikten sonra bu etlerin daha kolay bir şekilde taşınması adına etler 4 parçaya ayrılır. Testere ile yapılan bu kesimlerde öncelikle kuyruk kısmından başlanarak omurga boyunca ilerlenir ve boyun kısmına kadar kesilir. Elde edilen iki parça yan ortadan tekrar kesilerek dört parçaya ayrılmış olur.

Karkas et dört parçaya ayrıldığı zaman iki ön ve iki arka olmak üzere dört çeyrek parça meydana gelmektedir. Ön kısımdan elde edilecek etler ile arka kısımdan elde edilecek etler birbirinden farklılık göstermektedir. Bu nedenle ilkel olarak dört parçaya ayrılmış bu karkas etin bölümlerinin iyi bir şekilde bilinmesi gerekmektedir.

Kaynak : https://www.muhalif.com.tr/haber/et-ve-sut-kurumundan-et-fiyatlarina-zam-37348
 
Üst